عصر دولت رفاه و توسعه پایان یافته؛ دولت باید مشارکتی باشد/ ۴۰۰ هزار نفر متقاضی واقعی مسکن هستند

تیر 17، 1397

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، حامد مظاهریان در مراسم تودیع و معارفه یکی از مدیران بانک عامل بخش مسکن با بیان اینکه دوره جدیدی در ساخت و ساز مسکن پیش رو داریم، گفت: این بانک به دلیل ماهیت ویژه بازار مسکن در ایران باید راه جدیدی را در پیش گرفته و همگی کمک کنیم تا ریل گذاری جدیدی برای یک دهه در بخش مسکن صورت بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید شاخصه‌های دوره جدید را بشناسیم، افزود: خود ما در دولت هنوز در برابر وضعیت جدید و ورود به آن آمادگی نداریم.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: دولت در ایران در تمام دهه‌های گذشته به عنوان دولت رفاه مطرح بوده و بار توسعه بر دوش آن است. هر اتفاقی که در سال‌های گذشته رخ می‌داد برطرف کردن آن بر عهده دولت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: همین دو سه سال پیش بعد از سرمازدگی کیوی، این دولت بود که به بحث پرداخت خسارت می‌بایست ورود می‌کرد. با این حال باید بپذیریم که عصر دولتی که دولت رفاه و توسعه است پایان پذیرفته است.

مظاهریان ادامه داد: نقش دولت از این پس باید دولت مشارکتی باشد که سخت‌ترین مرحله ورود به دولت مشارکتی تغییر انگاره ذهنی است. به این صورت که اگر کشاورز محصولی می‌کارد باید خودش محصولش را بیمه کند؛ وقتی کشاورز به سود می‌رسد دولت منتفع نمی‌شود؛ بنابراین زیان آن نیز نباید به عهده دولت باشد.

این مقام مسئول تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد در کنار بانک عامل بخش مسکن به صورت موثر در این حوزه عمل کرده و مشارکت داشته باشد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در بخش دیگری از اظهارات خود در مورد بازار مسکن گفت: پرداختن به نیاز‌های واقعی و تعریف پروژه‌های جدید منطبق با نیاز‌های جامعه یک ضرورت محسوب می‌شود. در حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار نفر متقاضی واقعی مسکن هستند که این بانک تامین نیاز آن‌ها را تامین مالی می‌کند.

مظاهریان افزود: این ۴۰۰ هزار نفر ظرف یک سال آینده برای خرید مسکن وارد بازار می‌شوند غیر از اینکه انتظار داریم رابطه مشخصی بین عرضه و تقاضا ایجاد کنیم، در بخش عرضه نیز انبوه ساز مذکور باید بتواند یک ارتباط منطقی بین عرضه و تقاضا ایجاد کند تا یک مسیر جدید طراحی کرده و وارد یک دوره تحولی جدید شویم.

گفتنی است پیش از این مظاهریان یک بار دیگر در خصوص بالا بودن انتظارات شهروندان از دولت در سمینار ارزیابی خسارات بیمه‌ای ساختمان‌ها پس از زمین‌لرزه اعلام کرده بود: دامنه انتظارات از دولت به مثابه یک دولت رفاه است و دولت را موظف به جبران خسارات رخ داده شده در کشور می‌دانند

بازگشت

Parsmaskan.ir 2016 ©